Skip to main content

Zdravstveni savjet Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo: Važnost imunizacije protiv morbila

Submitted by muris.muratovic on 12, Mar 2024

Morbili, poznati i kao ospice, su zarazna bolest koju uzrokuje virus morbila. Iako su ospice nekad bile u značajnom padu zahvaljujući programima imunizacije, nedavni slučajevi ponovnog širenja naglašavaju potrebu za kontinuiranim obrazovanjem i imunizacijom kako bi se zaštitilo zdravlje pojedinaca i zajednica.

Šta su Morbili?

Virus morbila je jedan od najzaraznijih virusa u humanoj populaciji. Pripada porodici Paramyxoviridae i rodu Morbillivirus, a njegova glavna karakteristika je sposobnost da se lako prenosi sa osobe na osobu.

Načini prijenosa Morbila

Virus se širi putem respiratornih kapljica, udisanjem zaraženog zraka ili kontaktom s inficiranom osobom, a postotak zaraznosti mu je veći od 90%. 

Inkubacija bolesti može trajati oko 10 do 14 dana, nakon čega se javljaju simptomi. Osoba zaražena morbilima može biti zarazna i do četiri dana prije pojave osipa, što otežava kontrolu širenja bolesti. Infekcija se može dogoditi i kontaktom s površinama koje su kontaminirane virusom.

Klinička slika Morbila

Tipična klinička slika protiče u tri stadija: kataralni, osipni i rekonvalescentni.

Bolesnik je infektivan već u kataralnom stadiju. Nakon pojave ospe bolesnik nije više infektivan.

Naprije se javlja kataralni stadij koji karakteriše povišena tjelesna temperatura, curenje iz nosa, suhi kašalj, crvenilo i suzenje očiju, sitna bijela zrnca na sluznici usne šupljine s unutrašnje strane obraza. Nakon par dana bolest prelazi u slijedeći stadij koji se prepoznaje po specifičnim osipom po koži, najprije iza ušiju i po licu, koji se postupno širi od glave, preko trupa do ekstremiteta. Osip traje 4-5 dana, a potom izblijedi. Ukoliko bolest nema komplikacija ( upala srednjeg uha, encefalitis, upala pluća, teška diareja ili smrtni ishod), slijedi period oporavka koji može trajati i do nekoliko sedmica.


          Prevencija i vakcinacija

Vakcinacija je ključna u prevenciji morbila. Rutinsko uvođenje MRP vakcine (koja štiti od morbila, zaušnjaka i rubeole) u djetinjstvu je efikasan način zaštite pojedinaca i zajednica od morbila. Također, vakcinacija osoba koje nisu primile vakcinu u djetinjstvu može smanjiti rizik od epidemija i kontrole širenja bolesti.


          Važnost vakcinacije

1. Smanjenje incidence: Vakcinacija značajno smanjuje incidencu morbila, smanjujući rizik od obolijevanja.

2. Kolektivni imunitet:  Potrebno je preko 95% vakcinisanih da bi dostigli kolektivni imunitet koji bi štitio i one koji nisu u stanju primiti vakcinu poput male djece ili osoba sa određenim zdravstvenim stanjima.

3. Usporava komplikacije: Vakcinacija smanjuje rizik od ozbiljnih komplikacija morbila, poput upale pluća, encefalitisa i smrti.

4. Efikasnost i sigurnost: MRP vakcina je kroz dugogodišnje naučne studije dokazano efikasna i sigurna u prevenciji morbila i drugih povezanih bolesti.

Zaključak: 

Morbili predstavljaju ozbiljnu prijetnju zdravlju pojedinaca i zajednica, ali vakcinacija pruža ključnu zaštitu. Edukacija o simptomima, načinima prijenosa i važnosti vakcinacije od suštinskog je značaja za kontrolu širenja bolesti i sprječavanje komplikacija. Kroz kontinuirane napore u promociji vakcinacije i podizanju svijesti, može se zajednički raditi na zaštiti zdravlja i suzbijanju morbila.

Vrsta aktuelnosti
Obavještenja
Objavi na
Ministarstvo
Slika