Skip to main content

Imunizacija i morbile

Submitted by enis.rasidovic on 25, Jan 2024

Morbili (ospice, krzamak) su akutna zarazna virusna bolest, pripada grupi osipnih groznica koja se širi kašljanjem, kihanjem, bliskim kontaktom ili dodirom, kapljičnim putem, te direktnim dodirom sa zaraznim izlučevinama nosa i grla. Zaražena osoba može prenijeti ospice na druge nezaštićene osobe četiri dana prije izbijanja osipa do četiri dana nakon pojave osipa. 

Virus ostaje aktivan i zarazan u zraku ili na zaraženim površinama gdje boravi oboljeli i do dva sata. Izvor zaraze je bolesna osoba.

Period inkubacije traje prosječno 10 dana,te u tom periodu se mogu pojaviti nespecifični simptomi u vidu glavobolje, gubitka apetita ili opšta slabost što neposredno prethodi izbijanju početnih nespecifičnih znakova, kao što su visoka temperatura i začepljen nos.

Početni simptomi se javljaju 9-14 dana nakon infekcije i uključuju visoku temperaturu, curenje iz nosa, konjuktivitis, te pregledom sluznice usta mogu se uočiti specifični znak a to su  sitne bijele mrlje ili sivkaste naslage na unutrašnjoj strani  usta tzv. Kopplickove mrlje. 

Nekoliko dana kasnije u pravilu se javlja  osip (morbiliformni), počevši od lica i vrata postepeno se šireći po ostatku tijela. 

Uspostavljanje dijagnoze je relativno lako na osnovu simptoma, kliničke slike te adekvatnih  laboratorijskih pretraga. Nazofaringealni bris je koristan samo u ranoj fazi, kada je moguće putem PCR testiranja  izolovati i potvrditi  virus morbila kao  uzročnik, te se  radi isključivo u prva 4. dana bolesti, a nakon tog perioda se rade serološke pretrage – test na morbile IgM i IgG. 

Svi testovi i analize u cilju  dijagnostike, rade se isključivo  po preporuci i mišljenju liječnika, jer zdravstveni profesionalci znaju kad i koje pretrage su korisne. U protivnom, prilikom samostalnog testiranja mogu se desiti lažno negativni nalazi što kompromituje donošenje dijagnoze ili liječenje.

Period oporavka traje 2-3 sedmice.

Uobičajene komplikacije morbila su dijareja -proljev i infekcija uha. U teže komplikacije spada upala mozga, pluća i smrt, a ove komplikacije su češće kod djece mlađe od pet godina i kod starijih od 20 godina. Subakutni sklerozirajući panencefalitis (SSPE) jeste bolest CNS-a koja se kao ozbiljna i rijetka komplikacija javlja 7-10 godina nakon izlječenja.

Morbili su veoma kontagiozna, zarazna bolest, pošto jedna zaražena osoba može zaraziti čak i do devet od deset  kontakata, tako da se bolest vrlo brzo širi.  Nažalost, morbili - ospice mogu pored ozbiljnih komplikacija dovesti i do letalnog ishoda (smrti).

Po podatcima Svjetske zdravstvene organizacije, dvije oboljele osobe od 1.000 će umrijeti.

Liječenje morbila je simptomatsko. 

Generalne preporuke su izolovati oboljelog od ostalih ukućana i suziti broj osoba u kontaktu sa oboljelim.  Prostorije redovito provjetravati  i čistiti, te dezinficirati površine gdje boravi oboljeli. 

Snižavati tjelesnu temperaturu iznad 38º C u kontinuitetu, te obavezno davati dosta tečnosti, u slučaju proliva kontinuirano pojiti dijete ( u malim gutljajima), te dodati rehidracionu otopinu. Ishrana treba biti raznovrsna i lagana, u malim i čestim obrocima.  Dosta pilećih supica, čaj od šipka, te prirodno cijeđeni sokovi, povrće i voće- što treba uskladiti sa dobi djeteta. Takve specifićne preporuke će dati nadležni liječnik, jer  na primjer agrumi ili kiwi  nisu za dojenčad i malu djecu. 

Dojena djeca ne prekidaju dojenje osim u iznimnim situacijama kada pedijatar isto savjetuje.

Potrebno je pratiti simptome, kako bi svom liječniku mogli dati podrobne i precizne informacije o stanju oboljelog, te obavezno slijediti  upute zdravstvenih profesionalaca,  nadležnog liječnika ili pedijatra. 

Specifično liječenje ne postoji. 

Vakcinacija je najvažnija i najsnažnija mjera prevencije ove bolesti, koja je i zakonska  obaveza, i predstavlja prije svega najdjelotvorniji način zaštite od ove ozbiljne zarazne bolesti.

Tekst pripremljen u skladu sa stručnim smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)

Poruka Ministra zdravstva Kantona Sarajevo:

 Poštovani Roditelji, imunizacija je najdjelotvorniji način zaštite zdravlja Vašeg djeteta.” 

Vrsta aktuelnosti
Obavještenja
Objavi na
Ministarstvo
Slika