Skip to main content

Pogoršanje epidemiološke situacije u KS, dodatni poziv na poštivanje mjera koje su među najliberalnijim u Evropi

O usložnjavanju epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo i velikim povećanjem broja novozaraženih osoba danas je na press konferenciji govorio ministar zdravstva i predsjednik Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS, prof.dr. Haris Vranić.

U Sarajevu u protekla 24 sata zabilježeno je 358 novooboljelih osoba od koronavirusa, što je, prema riječima ministra Vranića, pokazatelj da se vjerovatno ulazi u treći val epidemije COVID-19.

Pozvao je još jednom sve građane Kantona Sarajevo da se, zajedno sa zdravstvenim sistemom, ozbiljnije uključe u zajedničku borbu protiv ove epidemije.

“Poručujem da mi vodimo sve procese i držimo sve pod kontrolom, još uvijek nema mjesta panici, ali moramo svi biti svjesni ozbiljnosti situacije”, kazao je ministar Vranić.

U Općoj bolnici “Prim.dr. Abdulah Nakaš” trenutno je smješteno 127 oboljelih sa COVID-19 oboljenjem, mada kapacitet bolnice za ovu namjenu, prema ranije potpisanom dogovoru, iznosi 104 kreveta. Prema informacijama Zavoda za javno zdravstvo KS, u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu trenutno je hospitalizirano 144 covid-pacijenata, od čega se devet pacijenata nalazi na respiratorima na klinici Podhrastovi. Zbog popunjenost kapacitet Opće bolnice, dalje hospitalizacija ovih pacijenata će se vršiti samo u KCUS-u.

Prateći epidemiološku sliku, u zadnjih pet dana došlo je do znatnog porasta novozaraženih od 178 pacijenata do današnjeg broja od 359 novooboljelih osoba. Do sada je od infekcije koronavirusa umrlo 502 naših sugrađana, dok se taj broj na području BiH penje do skoro 5.000 umrlih, što su alarmantni podaci.

Podsjetio je da su medicinski radnici, ljekari i medicinsko osoblje na izmaku snaga, kao i da se među njima svaki dan bilježi sve veći broj oboljelih i nažalost, umrlih.

Imajući ovo u vidu, osim pitanja potrebnih bolničkih kapaciteta, ostaje pitanje i opskrbljavanja tih bolničkih kapaciteta. Osvrnuo se i na problem nedostatka vakcina i nemogućnost imunizacije stanovništva

“Vidimo da je u okruženju već počela masovna vakcinacija i mi smo ostali jedini bez mogućnosti ove zaštite od koronavirusa. Nismo vakcine ni nabavili što je ogromna odgovornost državnog nivoa koji nisu reagovali niti se dogovorili oko toga. Jutros je objavljena vijest da je AstraZeneca odložila pregovore sa državnim nivoom za nepoznati period, što znači da vakcine preko COVAX mehanizma ne možemo očekivati ni u narednim mjesecima”, rekao je ministar Vranić.

Podsjeti je da je Vlada Kanton Sarajevo, putem Zavod zdravstvenog osiguranja KS, obezbijedila 2,5 miliona KM za nabavku vakcina. Ostvaren je kontakt sa bh. velefarmacijama koje imaju dozvole za uvoz vakcina, tako da, prema riječima ministra, Kanton Sarajevo ima rezervisanih 100.000 vakcina, te u pričuvi još 100.000 njih. Za ove nabavke potreban je saglasnost državnog nivoa vlasti.

Ministar Vranić je nagovijestio mogućnost otvaranja osnovnih škola, odnosno vraćanje osnovaca u školske klupe, jer podaci govore da je minimalan rizik širenja virusa među među ovom populacijom.

Takođe, istakao je da neće biti u primjeni mjera desetodnevne izolacije za osobe zatečene na mjestima gdje se nisu poštovale epidemiološke mjere.

Još jednom je pozvao stanovništvo na poštivanje svih propisanih mjera ističući da su one, u poređenju sa mjerama drugih država, vrlo liberalne, da nisu komplicirane za provođenje, te da samo uz njihovo poštivanje možemo zaustaviti i kontrolirati širenje epidemije u KS i BiH.

Vrsta aktuelnosti
Izdvojeno
Slika
RB
117615