Skip to main content

Predsjednica Kriznog štaba MZ KS, prof.dr. Aida Pilav: Došlo je do značajnog usporavanja epidemije u KS

Predsjednica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS, prof.dr. Aida Pilav prezentirala je na današnjoj press konferenciji Analizu epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo za period juni-august 2020. godine. 

“Mi smo ovoga puta napravili analizu, odnosno tromjesečni pregled epidemiološke situacije, iskazan u broju novozaraženih i broju hospitalizacija. Prikazali smo kroz jednu krivulju dnevni broj novozaraženih za svaki dan od 01. juna do 31. augusta ove godine. Posmatrajući je vidimo da je došlo do značajnog usporavanja epidemije, istakla je na početku svog obraćanja predsjednica Pilav.

Dodala je kako su neka dva pika koja su se desila u proteklom periodu, prvi početkom jula sa utvrđenim brojem novozaraženh od 107 i ovaj drugi najveći pik koji se desio u prvoj polovini augusta, tačnije 03. ovog mjeseca, kada smo u jednom danu imali 157 novozaraženih.

“Izračunavamo i sedmičnu incidencu novozaraženih, što nam je veoma značajan indikator”, potcrtala je prof.dr. Pilav.

Navela je i kako je od 20. jula do 02. augusta bio prisutan linearan rast broja zaraženih, odnosno taj tzv. plato, tj u osmoj, devetoj i 10. sedmici. 

“Nakon toga, u 11, 12. i 13. sedmici dolazi do značajnog usporavanja epidemije, tj. broja novozaraženih u KS”, naglasila je prof.dr. Pilav.

Pojašnjenja radi, kazala je da je u ovom periodu od 13 sedmica nulta sedmica bila ova na početku juna, a posljednja je okončana 31.08. ove godine.

Reprodukcijski broj epidemije je jako značajan indikator kod njenog praćenja i propisivanja javno-zdravstvenih mjera, a bit će bitan i za određivanje modela pohađanja nastave u našem kantonu, objasnila je profesorica Pilav.

“Ovaj broj također predstavlja potentnost epidemije. On uvijek teži prema broju 1, a kod nas je on sada 0,87, što govori o usporavanju epidemije. Jedan novozaraženi više ne zaražava jednog, jer je ovaj broj ispod jedan”, obrazložila je prof.dr. Pilav te dodala kako je on značajan i zbog usporedbe sa zemljama regiona.

Analiza je prikazala i broj aktivnih i broj izliječenih, prema kojima postoji značajna razlika.

Također je prikazan i broj umrlih koji se, nažalost, povećavao i trenutno iznosi 70.

Prikazana je i četrnaesto-dnevna incidenca, odnosno broj novozaraženih na 100.000 stanovnika u kojoj se vidi značajan pad novozaraženih u KS.

“Evidentno je da je došlo do pada broja novozaraženih, što se nije desilo samo po sebi, već je došlo do značajnog disciplinovanja naših sugrađana. Evidentno je i da se propisane javno-zdravstvene mjere poštuju na puno bolji način. Naši sugrađani više nose maske, naši sugrađani održavaju propisanu fizičku distancu, pooštrene su i propisane mjere u javnim institucijama. Definitivno je da je sve ovo dovelo do boljih rezultata”, zaključila je predsjednica Pilav.

Isto tako se prati i spolna i dobna distribucija oboljelih, prema kojima se i dalje najveći broj zaraženih nalazi u dobnoj skupini od 36 do 50 godina, tj. u skupini radno aktivnog stanovništva.

“A kada se sve sumarno posmatra, najviše novozaraženih je u dobnoj skupini od 19 do 50 godina, a nakon njih su oni od 51 do 65 godina”, precizirala je prof.dr. Pilav, te dodala kako je najmanje novozaraženih među sugrađanima od 65 i više godina, što govori da je to starosna struktura koja se manje izlaže svim rizicima i čuva na bolji način.

Kada su u pitanju djeca od nula do 18 godina ukupno ih je zaraženo 8,5 posto, a daleko najmanje ih je zaraženo u starosnoj skupini od nula do šest godina.

"Posmatrajući školski uzrast od sedam do 14 godina dosadašnji procent zaražavanja je bio tri posto", istakla je profesorica Pilav, te naglasila kako ova dobna skupina nije bila toliko izložena zaražavanju do sada.

Kada je u pitanju spolan distribucija, odnos je skoro pola – pola, nešto više je muškaraca 52 posto, a nešto manje žena 48 posto.

Podatak koji se takođe redovno prati je broj hospitaliziranih u odnosu na broj aktivnih slučajeva i on se kreće u rasponu od šest do 10 posto, odnosno srednja vrijednost iznosi osam posto. 

Zbog kontakta sa lokalnim zajednicama, prati se i podatak prisustva virusa po općinama, kako bi bili spremni, u slučaju jesenjeg jačanja virusa pratiti to pojačanim zdravstvenim mjerama. 

“Najveću aktivnost virusa bilježimo u općini Novi Grad, gdje imamo 15 aktivnih slučajeva na 10.000 stanovnika. U općini Novo Sarajevo zabilježeno je deset aktivnih slučajeva na ovaj broj stanovnika. Nažalost, i najveći broj smrtnih ishoda bilježimo među stanovnicima Novog Grada, zatim Novog Sarajeva i Ilidže”, istakla je Pilav. 

Dodala je da je u odnosu na prošlu sedmicu, u svim općinama broj slučajeva u padu, u rasponu od 20 do 30 posto. Svi ovi podaci govore da je trenutno epidemija u opadanju.

Kada je riječ o izvorima zaraze, veliki broj potvrđenih dolazi iz porodica, gdje je ranije već potvrđena jedna zaražena osoba. To nije zadovoljavajući podatak, kako je istakla Pilav, obzirom da na početku epidemije u martu mjesecu taj prvozaraženi nije toliko širio zarazu kao što je to sada. Izvlači se zaključak da je ranije postojao veći oprez u zaštiti porodice u odnosu na prvozaraženog. 

“Ovo smatramo jednom kritičnom tačkom na kojoj trebamo više raditi. Podatak da 60 posto novozaraženih dolazi iz porodica već zaraženih, upućuje nas na potrebu većeg opreza i adekvatnijeg odgovora porodičnog okruženja prema zaraženom”, naglasila je Pilav, te je istakla da se sve upute za ponašanje u porodici gdje postoji zaražena osoba mogu  naći na web stranci Zavoda za javno zdravstvo KS. 

Podaci govore da se i dalje 17 posto zaraze dešava na radnom mjestu. U porastu je i broj novozaraženih zdravstvenih radnika, što je bilo i očekivano, obzirom da epidemija koronavirusa aktivno traje već sedam mjeseci, a tastiranja se vrše već nepunih pet mjeseci. 

Još uvijek se bilježi oko deset posto importovanih slučajeva. To je prema njenim riječima kritična tačka gdje svi koji su putovali moraju biti oprezni. Importovani slučajevi se bilježe iz Hrvatske, Belgije, Crne Gore, Turske. Bilježi se i broj zaraženih koji su ljetovali u Neumu, ali ne u većoj mjeri. 

“Zadovoljni smo razvojem epidemiološke situacije u KS. Ovo je presjek svega onoga na čemu epidemiološke službe pozorno rade. Apeliramo na osobe kojima je potvrđen COVID-19 da se prisjete mjesta i kontakata, kako bi djelotvorno pratili nove potencijalne slučajeve zaraze. Nažalost, oko 30 posto zaraženih ne mogu se toga sjetiti. Takvi podaci su nama vrlo značajni u prekidanju lanaca zaraze”, zaključila je prof.dr. Pilav. 

Nove okolnosti su i početak školske godine za djecu razredne nastave. Dodatno će se pratiti epidemiološka situacija, gdje se u uskoj saradnji sa resornim ministarstvom obrazovanja, u skladu sa okolnostima, može vrlo brzo uspješno korigovati model nastave, ukoliko bude za to potrebe. 

 
Vrsta aktuelnosti
Izdvojeno
Slika
RB
118171