Skip to main content

Zastupnici Skupštine detaljno upoznati sa poduzetim mjerama na suzbijanju epidemije koronavirusa u KS

Današnji rad Skupštine Kantona Sarajevo započeo je održavanjem Hitne sjednice na čijem dnevnom redu su bili prijedlozi odluka o prihvatanju ostavke i razrješenju dužnosti ministara zdravstva i rada, socijalne politike, raseljenih lica i izbjeglica u Vladi Kantona Sarajevo, kao i o potvrđivanju imenovanja ministrica u ovim ministarstvima.

Nakon duže rasprave, hitna sjednica je prekinuta, te je započeta 28. radna sjednica na kojoj je razmatrana Informacija Ministarstva zdravstva, Kriznog štaba i Civilne zaštite o poduzetim mjerama sa prijedlogom mjera za suzbijanje epidemije i širenja koronavirusa u Kantonu Sarajevo.

Informaciju su zastupnicima i javnosti predočile predsjednica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS za praćenje i analizu situacije izazvane novim koronavirusom i direktorica Zavoda za javno zdravstvo KS prof.dr. Aida Pilav i komandantica Štaba civilne zaštite KS i ministrica komunalne privrede i infrastrukture KS Nihada Glamoč.

Potom su uslijedila zastupnička pitanja, koja su se najvećim dijelom odnosila na organizaciju rada i funkcionisanje sistema zdravstvene zaštite, kao i na pružanje usluga građanima u situaciji izazvanoj koronavirusom od momenta proglašenja pandemije do danas.

Na upite vezane za razvoj higijensko-epidemiološke situacije, put covid-pacijenata kroz sve nivoe zdravstvene zaštite, kao i protokol njihovog liječenja, na kadrovske kapacitete zdravstvenih ustanova i druge vidove njihove osposobljenosti u borbi protiv koronavirusa, testiranja građanstva, njihovu edukaciju, planove Kriznog štaba, ali i nabavku zaštitne i medicinske opreme, te brojna druga pitanja, odgovarali su profesorica Pilav, kao i direktori i predstavnici zdravstvenih ustanova u KS-u, te Kantonalne uprave civilne zaštite i Zavoda zdravstvenog osiguranja KS.

Profesorica Pilav je navela, između ostalog, da se Kanton Sarajevo “dobro nosi sa aktulenom epidemiološkom situacijom”, da postoji dobra koordinacija zdravstvenih ustanova u sistemu, kao i da nema razloga za zabrinutost jer u Kantonu nema tzv. žarišta zaraze, a bilježi se i  tendencija pada broja novozaraženih koronavirusom, što govori u prilog poštivanju mjera od građanstva. Dodala je da situacija “nije idealna”, te da postoji prostor za proaktivnije djelovanje svih nadležnih u lancu odgovornosti.

Kazala je da Krizni štab kontinuirano zasjeda, prati epidemiološku situaciju, te da u skladu s njom, ali i naredbama, mjerama i preporukama nadležnih institucija na višim nivoima vlasti, kao i Svjetske zdravstvene organizacije donosi mjere i preporuke za Kanton Sarajevo. Naglasila je, između ostalog, da se nadležni na višim nivoima vlasti moraju aktivnije pozabaviti ovom problemtikom u smislu donošenja mjera koje se odnose na granice naše države, jer su upravo te mjere među ključnima u borbi sa epidemijom.

“Prate se i modeli drugih zemalja, ali bez adekvatnog okvira prijedloga sa nivoa FBiH ne možemo  poduzimati restriktivnije mjere u Kantonu. Cilj nam je na najbolji način dočekati jesen, zbog čega je neophodan i veći obuhvat vakcinacije pred predstojeću sezonsku gripu. Jučer smo donijeli  higijensko-epidemiološke mjere za škole, sa predstavnicima civilnog društva i stručnjacima dogovaramo kampanju, edukacije za stanovništvo, posebno mlađu populaciju,  mada ima prostora za intenzivniji rad”,  navela je u odgovorima na jedan dio pitanja profesorica Pilav.

V.d direktor JU Opća bolnica “Prim. dr. Abdulah Nakaš” i član Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Ismet Gavrankapetanović govorio je o aktivnostima na projektu osposobljavanja covid-bolnice pri ovoj zdravstvenoj ustanovi koji treba biti okončan u naredna tri mjeseca, a koji implementiraju Vlada KS, UNDP, Zavod za planiranje razvoja i Opća bolnica. Poručio je ovom prilikom da ne postoji “rat” između Opće bolnice i Kliničkog centra kada je u pitanju zbrinjavanje pacijenata, jer to zdravstveni radnici sebi neće dozvoliti, te da je njima u interesu jedino briga o pacijentima.

Šef Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Rusmir Baljić odgovarao je na pitanja u vezi organizacije rada ove klinike i Izolatorija Podhrastovi, njihovim aktivnostima i hospitalizaciji pacijenata, kao i o zdravstvenim razlozima zbog kojih se covid-pacijenti zbrinjavaju u Izolatoriju Podhrastovi, a ne na Infektivnoj klinici. Naglasio je da su u Izolatoriju angažirani pulmolozi, infektolozi, anesteziolozi, kao i interniste, da su oni u koordinaciji sa ljekarima Infektivne  klinike, te da nema propusta u radu kada je u pitanju zbrinjavanje covid-pacijenata.

Na sjednici su se obratili i odgovarali na zastupnička pitanja i direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i član Kriznog štaba  Adem Zalihić, direktor JU Dom zdravlja KS, također član KŠ, Muhamed Ahmić, direktor Kantonalne uprave CZ Jasmin Terović, te direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja Sakib Katana.

Nakon odgovora na zastupnička pitanja, a na osnovu dogovora skupštinskog rukovodstva, sjednica je prekinuta u 18:35 minuta. O njenom nastavku javnost će biti blagovremeno obaviještena.

 

Vrsta aktuelnosti
Izdvojeno
RB
118204