Skip to main content

Zdravstvena zaštita djece prilagođena pandemijskim uvjetima, dosad zabilježena 234 slučaja zaraze

Na današnjoj press konferenciji javnosti se obratila i zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo i članica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS Amra Junuzović-Kaljić - specijalista pedijatar, koja je govorila je o utjecaju koronavirusa na dječiju populaciju u KS.

Junuzović-Kaljić je kazala da su sve kategorije stanovništva pogođene mogućom infekcijom, te da su u tom kontekstu i djeca ranjiva kategorija, bez obzira na to što razvijaju manji dio kliničke slike. Mada su djeca često asimptomatična, to ne znači da se smije zanemariti opasnost koja prijeti tom uzrastu. Dijete, kako se razvija i raste, mora imati i adekvatnu zaštitu.

“Moramo biti odgovorni prema djeci. Također, važno je reći da se ne smije zanemariti mogućnost transmisije virusa. U tom kontekstu želim kazati da moramo posebno voditi računa o djeci koja su hronično bolesna, imaju urođene anomalije srčanog organa ili drugih organa, metaboličke bolesti ili malignitete. Prema toj djeci treba biti posebno odgovoran i što je više moguće – smanjiti rizik od zaražavanja”, navela je zastupnica Junuzović-Kaljić.

Ovom prilikom, govorila je i o sačinjenom presjeku stanja oboljelih u KS, kada je u pitanju obolijevanje djece (osoba mlađih od 18 godina).

U KS su do sada registrovana 234 slučaja zaraženih osoba ispod 18 godina. Oni čine 7,1% oboljelih, pri čemu je ova kategorija podijeljena na tri dobne grupe: 0-6 godina - 74 slučaja, 7 do 14 godina – 87 slučajeva, 15 do 18 godina – 72 slučaja. Kliničke slike covid-pozitivnih osoba mlađih od 18 godina u BiH u većini slučajeva (92%) su asimptomatski ili su u pitanju blage kliničke slike. U tim blagim kliničkim slikama susrećemo sljedeće simptome: povišenu temperaturu, loš opšti osjećaj, malaksalost i kašalj.

“Teže slike, ipak, zahtijevaju odgovarajuću terapiju. Treba napomenuti da veći broj djece u odnosu na odrasle oboljele od koronavirusa razvija i simptome crijevne infekcije: temperatura, dijareja i povraćanje. Kod nekih slučajeva tinejdžera zabilježen je i simptom gubitka čula mirisa, a kod nekih su registrovane upale pluća koje su prolazile bez komplikacija. Statistički podaci koje imamo, zajedno sa podacima iz regiona i drugih zemalja, hospitaliziranih je 3 do 4% iz ove populacije”, kazala je dr. Junuzović-Kaljić.

Naglasila je i kako od proglašenja pandemije koronavirusa nisu zabilježeni smrtni ishodi mlađih od 18.

Trenutno je zdravstvena zaštita u Kantonu Sarajevo prilagođena pandemijskim uvjetima. Primarna zdravstvena zaštita raspoređena je na nivou Javne ustanove Dom zdravlja Sarajevo. Pedijatrijski timovi koji su raspoređeni u svim organizacionim jedinicama su svakodnevno na usluzi oboljeloj djeci i djeci koja zahtijevaju bilo kakvu zdravstvenu uslugu.

Prilagođavanje uvjetima pandemije, kada je u pitanju primarna zdravstvena zaštita, implicira: smanjivanje odgodivih odlazaka u ordinaciju i mogućnost savjetovanja kod kuće. Povećana je dostupnost telekomunikacije, te se telefonskim putem obavlja razgovor s roditeljima i pruža zaštita djeci.

Zastupnica Junuzović-Kaljić je istakla kako smo usmjereni na smanjivanje grupnih dolazaka u zdravstvene ustanove, pri čemu je pratnja ograničena na pristustvo jedne odrasle osobe, dok svaki pacijent u čekaonicu ulazi čekajući i poštivajući svoj termin, čime se skraćuju redovi za čekanje. Sve mjere smo poduzeli da bismo smanjili mogućnost zaraze uzrokovane koronavirusom.

Sa ciljem zaštite zdravlja djece, dodatno su organizovane i izdvojene ordinacije za pacijente koji su pod sumnjom, tako što se o njima skrbi u tzv. “febrilnim ambulantama”.

U kontekstu pružanja zdravstvene zaštite oboljeloj djeci treba reći da je većina djece zaražena porodičnim kontaktom ili kontaktom sa članovima bliskim porodici. Ta djeca ostaju u izolaciji, te ih nadležni prate i vrše nad njima svakodnevni monitoring.

Roditelji se obavezuju da prijavljuju stanje djeteta, a po procjeni se vrši testiranje uz proširenje dijagnostičkih procedura i uključivanje terapije.

Teži klinički slučajevi, kojih je malo, upućuju se na Pedijatrijsku kliniku KCUS-a i Pedijatrijsko odjeljenje Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš”.

Važno je kazati da je ovo opterećenje sistema zdravstvene zaštite oboljevanjem od bolesti COVID-19 dovelo do redukcije vakcinacije.

“Iznimno je bitno voditi računa o situacijama kada je vakcinacija nepotpuna, te taj proces dovršiti shodno zakazanim terminima i pregledima. Zaštita od infektivnih bolesti od kojih možemo zaštiti djecu je od velike važnosti, posebno u uvjetima pandemije”, poručila je dr. Junuzović-Kaljić.

 

Vrsta aktuelnosti
Izdvojeno
Slika
RB
118216