Skip to main content

Prof.dr. Pilav na press konferenciji najavila: Na putu smo proglašenja epidemije

Na današnjoj press konferenciji Vlade i Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo javnosti se obratila i predsjednica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS, prof.dr. Aida Pilav, te tom prilikom istakla kako je broj potvrđenih slučajeva oboljelih od koronavirusa u Kantonu sada devet, od čega je kod jedne osobe njegovo prisustvo, nažalost, potvrđeno postmortem.

„Jučer u toku dana poslali smo sedam uzoraka na analizu, od kojih su tri pozitivna. Ustanovili smo i pet otvorenih klastera, a među kojima su tri otvorena zadnjih 48 sati. Zbog toga, slijedi nam hitno uspostavljanje kontakata sa svima koji su bili unutar tih grupa, kao i uzimanje osnovnih podataka te njihovo stavljanje pod puni zdravstveni nadzor“, objasnila je prof.dr. Pilav.

Dodala je kako su njihovi obiteljski ljekari s njima u stalnom kontaktu i prate njihovo stanje.

„U kontaktu smo sa stručnjacima iz Svjetske zdravstvene organizacije i slijedićemo njihove upute. Mi ćemo doći do konačnih podataka kako bi vidjeli sliku širenja epidemije unutar Kantona i Federacije Bosne i Hercegovine. Na putu smo proglašenja epidemije“, najavila je prof.dr. Pilav.

Odgovarajući na ranije postavljena novinarska pitanja, istakla je kako su jasno  uspostavljeni protokoli i algoritmi uzimanja testova, te se zna kako se obavljaju kućna testiranja, a na koje se odlazi po nalogu Zavoda za javno zdravstvo i Doma zdravlja KS.

„To će biti stručni ljudi, koji su propisno obučeni. Uzimat će briseve na transportnim podlogama i u frižiderima ih donositi u KCUS“, objasnila je prof.dr.Pilav.

Odgovorila je i kako je klaster privatne firme, zahvaljujući MUP-u KS i Kantonalnoj inspekciji, identificiran.

„Naloženo je zatvaranje firme, te izolacija za 23 uposlene osobe iz ove firme“, kazala je prof.dr. Pilav.

Ona je još jednom apelovala na poštovanje samoizolacije i poštivanje policijskog sata, te zamolila da se izbjegavaju kućna okupljanja, jer je u toku lokalna transmisija virusa, u šta nema sumnje. Naglasila je kako se više ne može samo govoriti o importovanim slučajevima.

Javnosti se na današnjoj press konferenciji obratio i direktor JU „Dom zdravlja KS“, prof.dr Mehmed Kulić i, tom prilikom, iznio bitne detalje vezane za zdravstvenu skrb pacijentice s Ilidže, kao i sve ostale vezane za ponašanje zdravstvenih radnika koji su pratili ovaj slučaj.

„Od svih njih su još jučer uzete izjave, prema kojima mogu reći da nije došlo do zanemarivanja pacijentice, kao i da joj je davana adekvatna terapija. Njena epidemiološka izjava nije se mogla povezati sa izvorom COVID-19 i liječnici nisu sumnjali na tu infekciju. Tretirana je od respiratornih tegoba i smatrano je da postoji bakterijska subinfekcija, i za to su joj davali lijekove. Tužilaštvo je formiralo predmet. Ukoliko nađu medicinske propuste, onda će se i odgovarati“, naveo je prof.dr. Kulić.

Odgovarajući na novinarska pitanja i pitanja građana kazao je kako će redovite terapije biti produžene na šest mjeseci, kako bi se omogućilo građanima kojima je to neophodno podizanje terapija u lijekovima za hronične bolesti, i s tim nema problema.

Direktor Kulić je dao odgovor na pitanje vezano za provođenje procesa informatizacije kojom će sve zdravstvene institucije biti uvezane i imati potrebne informacije vezane za suzbijanje infekcije koronavirusa, kao i dokumenate koji proizilaze iz toga, kako bi se radilo u skladu sa zakonom.

Naglasio je i da timovi domova zdravlja uzimaju briseve i konsultuju se sa epidemiolozima, dodajući kako je povećano testiranje svih kontakata i kontakata kontakata, obučeni su, imaju dovoljno zaštitne opreme, koja se nabavlja od domaćih prozivođača, zbog čega je siguran i u sve buduće nabavke.

 

Vrsta aktuelnosti
Izdvojeno
Slika
RB
118633