Skip to main content

Izvještaj sa prve zajedničke press konferencije Vlade i Štaba CZ KS sa koje je premijer Mario Nenadić poručio: Nulti prioritet je smanjenje kretanja i socijalnih kontakata

Na današnjoj zajedničkoj press konferencije Vlade i Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo javnosti se prvi obratio premijer Mario Nenadić koji je pozdravio sve građane koji su, kako je rekao, zbog aktuelne situacije, u svojim kućama.

„Najprije bih želio da vam se izvinem što je to tako, a ujedno i da vam se zahvalim što poštujete naredbe Vlade i Štaba civilne zaštite KS i kriznih štabova ostalih nivoa vlasti. Pandemija ne ide prema dolje i još uvijek je u uzlaznoj fazi, u širenju je, i ne možemo biti relaksirani“, kazao je premijer Nenadić.

Dodao je i kako je jedna od ključnih poruka koju želi danas poslati da nema mjesta opuštanju, relaksaciji, kao i da se sistem mora zatezati i dorađivati, te uraditi još više na prevenciji zdravlja.

„Do nas dolaze pozitivne reakcije, bez obzira što su federalne i kantonalne vlasti limitirale kretanja naših sugrađana. Imamo dobre povratne informacije i ljudi polako počinju da prepoznaju kakva je ovo opasnost po građane i javno zdravstvo uopšte. Ovim putem vas sve molim da u tome istrajemo. Vlada KS je, nakon što je dobila naredbe Federacije, ispoštovala sve, a neke smo i proširili. Istovremeno smo donosili naredbe koje prate odluke Vlade o ograničavanju kretanja građana KS. To su one vezane za saradnju sa općinskim kriznim štabovima, besplatnim parkingom, odluke o prolongiranju rokova plaćanja i zabrani isključivanja komunalnih usluga. Nisu svi u mogućnosti da te usluge plate online, ali oni koji su zbog ograničenog kretanja u nemogućnosti to da urade, neće ih morati odmah plaćati“, pojasnio je neke Vladine odluke premijer Nenadić.

Dodao je kako je osiguran vanredni prijevoz za medicinske radnike i radnike policiji, odnosno za njihov dolazak na posao.

„Ne planiramo proširivati odluku o prijevozu kojom bi pokrili druge resore, jer nam je cilj smanjiti kretanje. A vezano za snabdijevanje ugroženih kategorija stanovništva, kojih ima dosta, nastojat ćemo osigurati dostavu. Svi građani imaju mogućnost da nam daju sugestije putem Facebooka, e-maila, kako bi nam olakšali, uz poštivanje naredbe ograničenog kretanja. Izborili smo se i sa kretanjem migranata i radimo na proširenju centara za njih“, istakao je premijer Nenadić.

Naglasio je kako je najvažnije da krizni štabovi nabave neophodnu medicinsku i sanitetsku opreme, najprije onu od naših proizvođača.

Podsjetio je i kako je za ovu namjenu Skupština naložila izdvajanje određenih sredstva iz Zavoda zdravstvenog osiguranja u iznosu od osam miliona, dodao da je i Vlada otvorila kao inicijalnu novu budžetsku poziciju od milion KM za istu namjenu, te najavio da će ukupan iznos za ovu prioritetnu nabavku ukupno iznositi oko 16 miliona KM.

„Taj novac će se trošiti transparentno za testove, maske, respiratore. Radimo i sa UNDP-om. Stvari su pod kontrolom, kada su u pitanju građani i vlast, i za sada imamo tri osobe zaražene koronavirusom u KS. Testovi se, prema sugestijama struke rade, kako to je to procedurama propisano. Cilj je da imamo što manje oboljelih. Ne sumnjam da je ovo stvarno stanje u oblasti zdravstva“, poručio je premijer Kantona Sarajevo Mario Nenadić.

Komandantica Štaba CZ i ministrica komunalne privrede i infrastrtukture KS Nihada Glamoč: Od sutra dezinfekcija svih haustora

„U posljednjih sedam dana od kada je proglašeno stanje nesreće, Štab civilne zaštite KS poduzima niz mjera, prvenstveno u cilju zaštite zdravlja naših sugrađana, a sada i aktivnosti, kako bi se naredbe Federalnog štaba civilne zaštite provele na pravi način, pri čemu naši sugrađani trebaju da nastave sa svojim životima u kućama“, rekla je komandantica Glamoč.

Naglasila je da su, kada je u pitanju zabrana kretanja mladih do 18 godina i starijih od 65 godina, u toku završne aktivnosti ažuriranja njihovih spiskova.

„Sutra će se donijeti naredba preko Crvenog križa i Centra za socijalne rad, a u saradnji sa Kantonalnim štabom civilne zaštite i općinskih organa da do svakog našeg sugrađanina dođemo pravovremeno na adresu“, najavila je komandantica Glamoč.

Dodala je kako je jučer počeo padati snijeg, zbog čega su izdate naredbe svim komunalnim i javnim preduzećima za čišćenje, ovisno od prioriteta, dok je također naloženo i svima onima koji imaju svoje firme da očiste ispred njih, pridržavajući se socijalne distance.

“Od sutra će se, po prioritetima, nabavljena zaštitna oprema dostavljati najprije socijalnim kategorijama i uposlenicima koji aktivno rade“, najavila je komandantica.

Naglasila je i kako su komunalne usluge redovne, izuzev manjih kvarova na vodovodnoj mreži, kao i da će nivo takve usluge biti nastavljen.

„Na sjednici Štaba, danas će biti odlučeno da se od sutra u svim haustorima krene sa dezinfekcijom stubišta. Nalog će biti upućen upraviteljima i Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša“, najavila je komandantica i ministrica Glamoč.

Ministar unutrašnjih poslova KS Ismir Jusko: Najveća želja nam je da nam se ne desi scenario u kojem ćemo gledati mrtvačke sanduke i tabute širom BiH

„Na početku ću se osvrnuti na dvije stvari koje su posebno aktuelne u proteklom periodu. Prva je poštivanje, odnosno nepoštivanje instrukcija o samoizolaciji. Putem Press službe MUP-a KS objavili smo da su u protekla 24 sata 982 lica kontrolisana. Od toga 90 lica nije bilo na prijavljenoj adresi i nisu poštovali samoizolaciju. To znači da oko 10 posto osoba nije bilo na svojim adresama“, precizno je naveo ministar Jusko.

Dodao je kako više ne želi da zvuči kao isparana ploča jer u proteklih sedam-osam dana konstantno apeluje da federalni nivo donese izmjenu uredbe kako bismo mogli postupati po njoj, a prema informacijama kojim raspolaže, to bi se već danas moglo desiti.

„Imamo situaciju da ista lica već nekoliko puta nisu bila na prijavljenim adresama za vrijeme samoizolacije. Ne mogu reći da gubimo strpljenje jer je ono već davno izgubljeno. Konstantno ponavljamo da se te osobe direktna prijetnja za živote i zdravlje, ne samo građana KS, nego i čitave Bosne i Hercegovine. Bez obzira što imamo restrikcije na kretanje, kada je u pitanju ulazak drugih građana u BiH, takve restrikcije ne postoje unutar BiH. Takva lica, koja ne poštuju samoizolaciju, mogu biti i u Tuzli, Mostaru ili bilo kojem drugom dijelu BiH. Isto tako, iz bilo kojeg drugog dijela BiH takve osobe mogu doći ovdje“, objasnio je ministar Jusko.

Naglasio je kako je izuzetno bitno da, ne samo na područjima KS i Federacije BiH, nego i cijele države, uvedemo jasne restrikcije kada su u pitanju oni koji ne poštuju samoizolaciju.

„Apelujem ovim putem prema kolegama sa federalnog nivoa da što prije izmijene uredbu, da imamo zakonsku snagu da postupimo u skladu sa onim o čemu govorimo protekli sedam-osam dana“, apelirao je još jednom prema većim nivoima vlasti ministar Jusko.

Kada je u pitanju poštivanje policijskog sata, naglasio je da su prvu noć uposlenici MUP-a imali tri lica kojima je izdat prekršajni nalog, zbog nepoštivanja policijskog sata.

„U toku protekle noći imali smo 37 lica koja nisu poštivala policijski sat. Apelujem prema našim građanima da se pridržavaju striktno ovih naredbi i mjera koje su donesene. Sljedeća mjera za one koji budu drugi put uhvaćeni, zbog kršanja naredbe o policijskom satu, biće uhapšeni i privedeni u pritvorsku jedinicu. Također, apelujem prema svima onima koji izdaju potvrde o kretanju da dobro vode računa o tome kome izdaju potvrde o kretanju. Nemojte ih izdavati uposlenicima koji ne rade, koji nisu angažovani u toku noćnih sati. Nemojte da dođemo u situaciju da ima zloupotreba o čemu već imamo nekih nagovještaja“, upozorio je ministar Jusko.

Naglasio je kako su Vlada i MUP KS pokazali maksimalnu fleksibilnost prema onima kojima su date odriješene ruke kada su u pitanju ove dozvole. Napomenuo je da će onog momenta kada primjetimo da neko zloupotrebljava ovu ispruženu ruku ukinuti izdavanje dozvola toj instituciji, bez obzira o kome se radilo.

„Svi moraju da poštuju policijski sat i svaka zloupotreba, prije svega, za potpisnika te dozvole biće krivično sankcionisana, a sa druge strane izgubiće mogućnost da izdaje te potvrde u narednom periodu. Apelujem na naše sugrađane, molim vas, ako ste u mogućnosti, pogledajte snimke iz Madrida koji su jučer objavljeni, pogledajte snimak iz bolnice gdje bolesnici leže po hodnicima. Njihov zdravstveni sistem je u potpunom zagušenju“, istakao je ministar.

Sve mjere koje se donose, donose se iz prostog razloga i sa najvećom željom da nam se ne desi scenario u kojem ćemo gledati mrtvačke sanduke i tabute širom BiH.

„Poštujte restrikcije o samoizolaciji, i svima opet poziv da smanjimo kretanje pogotovo na mjestima mogućeg okupljanja većeg broja ljudi. Izletišta i bilo koja druga vrsta okupljanja svedite na minimum. Jedino na taj način, samodisciplinom, možemo spriječiti ono što se dešava oko nas i u regiji. Ja vas molim, kao ministar MUP-a i član Vlade sve restrikcije koje donosimo imaju jedan cilj - da ne gledamo tragedije koje vidimo širom Evrope. U iskrenoj želji da ćemo ovo zajednički prebroditi, molim vas da ostanemo kao jedan tim, samo tako možemo spriječiti štetu koju gledamo širom Evrope“, zaključio je ministar Jusko.

Dr. Aida Pitić, šefica radne jedinice za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo KS: Pratimo 1.410 osoba, a od tog broja njih 749 kojima je propisana samoizolacija

„Do sada smo vidjeli da se većina građana pridržava svih preporučenih pravila, ali vjerujte, dovoljna je samo jedna osoba koja to ne radi i od koje možemo za nekoliko dana imati 200 zaraženih. Do sada je Zavod za javno zdravstvo KS bio u obavezi, i to svakodnevno radi, da prati osobe kojima je izdato rješenje sanitarne inspekcije, i kantonalne i federalne. Mi pratimo 1.410 osoba sa takvim rješenjima, ali i 749 osoba kojima je po preporuci epidemiologa propisana mjera samoizolacije“, precizirala je dr. Pitić.

Kako se svi pitaju šta je sa obilježavanjem godišnjice preduzeća Igman u Konjicu, „mi smo do sada izdali 110 rješenja za osobe koje su bile u Konjicu, ali i za njihove kontakte“, kazala je doktorica, te dodala kako tamo i dalje prate situaciju.

„Dakle, svaka osoba koja ima pozitivan epidemiološki podatak da je bila u kontaktu sa osobom kod koje postoji sumnja na COVID infekciju stavlja se pod zdravstveni nadzor i prati njeno zdravstveno stanje. Mi se sa naše strane trudimo da ništa ne prepustimo slučaju. Međutim, trud samo s jedne strane nikada ne urodi plodom, zbog čega ponovno molimo sve građane da se strogo pridržavaju socijalne udaljenosti, u zatvorenom prostoru, to je dva metra, a na otvorenom prostoru, to je metar i po, da nose maske, da stalno peru ruke. Rukavice nisu zamjena za čiste ruke. I ako nosite rukavice, nije sigurno da njima nećete prenijeti uzročnika sa neke površine na drugu“, upozorila je dr. Pitić.

Uputila je i molbu građanima da vode računa o ličnoj higijeni i o higijeni svog prostora.

„Sve upute su dostupne. Mi u ZZJZ imamo 11 telefona koji su dostupni građanima. Molim građane za strpljenje jer su nekada svi telefoni zauzeti. Vjerujte da je naše radno vrijeme 24 sata. U ovom Zavodu radi sedam epidemiologa i još 27 sanitarnih tehničara i inžinjera. Mi smo još od polovine januara i dešavanja u Kini u petoj brzini.

Molimo vas za strpljenje, da ne budete ljuti na zdravstveni sistem. Svi njegovi nivoi su se maksimalno stavili u službu naših stanovnika. Kanton Sarajevo je veliki i razuđen. Pozivamo vas još jednom na strogo poštovanje svih pravila i donesenih preporuka jer to je jedini način da se zaštitimo. Naši socijalni kontakti će još dugo ostati ovakvi kakvi su preporučeni, dugo se nećemo moći rukovati, zagliti, poljubiti. Budite strpljivi i poštujete pravila“, poručila je dr. Pitić.

Načelnik Štaba civilne zaštite KS Kemal Cacan: Trajno ćemo vršiti dezinfekciju svih prostora

„Sve službe civilne zaštite od samog početka 'stavljene su u puni pogon'. Prvi dio pomoći smo odmah uputili medicinskim ustanovama, službama civilne zaštite, Općoj bolnici i Zavodu za javno zdravstvo KS. Drugi dio pomoći je upućen najugroženijim kategorijama naših sugrađana, prije svega, starima. Preuzeli smo brigu o svim ustanovama socijalne zaštite u KS-u, Domu za djecu bez roditeljskog staranja, Gerijatriji i drugim ustanovama, pa čak i privatnim domovima za osobe starije životne dobi“, precizirao je aktivnosti kantonalne civilne zaštite načelnik Cacan.

Dodao je i kako su organizovali uposlenike KJU „Veterninarska stanica“ koji su na terenu svakog dana.

„Konstantno se vrši dezinfekcija, po propisima medicinske struke. Obišli smo zbog toga sve navedene ustanove, sva stajališta i mostove od Starog Grada do Novog Sarajeva, sve je dezinficirano, kao i Željeznička stanica, Autobuska stanica Sarajevo, Treminal na Ilidži. Danas je to urađeno i u prostorijama TVSA i BHRT-a. Vrši se, dakle, dezinfekcija svih prostora i punktova, gdje je neopohodno, zbog frekvencije ljudi i to je trajan proces. Reagujemo promptno, u roku od pola sata izdaju se naredbe“, naveo je  Cacan.

Spomenuo je pritužbe koje građani imaju na naredbe koje je izdao Federalni štab i naglasio “da se naredbe provode i da se moraju poštivati“.

Apelovao je i na pravna lica i službe da organizuju svoje radno vrijeme u skladu sa važećim naredbama i policijskim satom i naglasio da se nijedna naredba ne smije prekršiti.

„Molim građane da ostanu disciplinovani. Poduzeli smo sve da budete sigurni i bezbijedni. Mi smo tu radi vas i isključivi razlog našeg djelovanja je da zaštitimo vaše zdravlje i živote“, poručio je Cacan.

Direktor KJKP „ViK“ Enver Hadžiahmetović: Isporuka vode u KS odvija se nesmetano

„Isporuka vode u Kantonu odvija se nesmetano i voda je ispravna za piće. To znači da su fizičko-hemijske, kao i mikrobiološke karakteristike vode dobre. Naši bunari u Sarajevskom polju, sa Bačeva, daju dovoljnu količinu vode, naša izvorišta također su jako dobra. Dešava se povremeno da dođe do zamućenja, usljed kiše, ali filterska postrojenja tu vodu prerade tako da građanima dođe čista voda. Osim vode kojom snabdijevamo građane, tu je i odvodnja. Naše postrojenje, prečistač na Butilama, radi dobro, dnevno se preradi oko 160.000 kubika vode. Dakle, veoma je važno da se uredno odvija i prerađivanje otpadnih voda“, naveo je direktor Hadžiahmetović.

Kazao je da se tokom dana mogu dešavati kratkotrajni prekidi u isporuci vode, a razlozi su karovi. Ekipe VIK-a trenutno vrše samo neophodne radove, saniranje kvarova koji su vidljivi i uzrokuju velike gubitke vode. Organizirane su i rezervne ekipe, kako bi se osigurao rad na terenu po važećim naredbama i propisima koji podrazumijevaju zaštitu radnika u trenutnim okonostima.

„Ostali radovi će biti prolongirani sve dok se ne steknu adekvatni uslovi za njihovo izvođenje“, kazao je direktor.

Pozvao je građane da prate informacije na web i facebook stranici ovog preduzeća, jer su to najvjerodostojniji izvori informacija, kada je u pitanju isporuka i kvalitet vode u KS-u.

„Uposlenici preduzeća ViK će učiniti sve da vodosnabdijevanje i dalje bude uredno“, poručio je direktor Hadžiahmetović.

Odgovori premijera Nenadića na pitanja građana

Na kraju današnje konferencije za medije premijer je naveo kako su građani zbunjeni, zbog postojanja mnogo kriznih štabova, te je pojasnio kako se sve odluke donose na nivou Federacije, gdje glavnu ulogu ima Federalni štab civilne zaštite koji dalje odluke proslijeđuju kantonalnim štabovima, a oni općinskim štabovima civilne zaštite.

Najavio je i uvođenje modela za davanje odgovora na do sada pristigla pitanja, pri čemu se od sutra može očekivati davanje kontinuiranih odgovore na sva dosadašnja i buduća pitanja.

„Pokušat ćemo sa Federalnim štabom civilne zaštite razmotriti da se građanima starije dobi omogući da u ranim jutarnjim satima prošetaju oko zgrada ili kuća, pa da se riješi problem onih koji imaju kućne ljubimce. No, nulti prioritet je smanjenje kretanja i socijalnih kontakata za spriječavanje širenje pandemije. Izdržimo naredne tri sedmice da vidimo u kojoj smo fazi problema, jer ako se pridržavamo naredbi veće su šanse da se što prije vratimo u normalnu situaciju“, poručio je na kraju konferencije premijer Nenadić.

 

Vrsta aktuelnosti
Izdvojeno
Slika
RB
118638