Skip to main content

Sastanak uposlenika Ministarstva zdravstva KS, zdravstvenih ustanova i roditelja: Osigurati kontinuirano pružanje svih vrsta stomatoloških usluga djeci s posebnim potrebama

Iznalaženje sistemskog rješenja za pružanje stomatoloških usluga djeci s posebnim potrebama u Kantonu Sarajevo bio je povod današnjeg sastanka koji je organizirala i održala ministrica zdravstva KS Emira Tanović-Mikulec sa predstavnicima JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Stomatološkog fakulteta sa klinikama UNSA, Zavoda zdravstvenog osiguranja KS te roditeljima i predstavnicima udruženja osoba s posebnim potrebama.

„Cilj ovog sastanka je intenziviranje rada svih nivoa zdravstvene zaštite kada je u pitanju pružanje stomatološke zaštite djeci s posebnim potrebama. U Sarajevu nije uspostavljen adekvatan sistem za kontinuirano pružanje svih vrsta stomatoloških usluga osobama s posebnim potrebama, sa i bez opće anestezije. Zbog toga roditelji opravdano izražavaju svoje nezadovoljstvo jer često moraju lutati, počevši od primarne zdravstvene zaštite, kako bi pronašli adekvatno rješenje za svoje dijete“, naglasila je ministrica Tanović- Mikulec.

Osim stomatoloških intervencija na Maksilofacijalnoj hirurgiji, gdje se djeci i osobama s posebnim potrebama vade zubi uz opću anesteziju, ne postoje druge vrste usluga, odnosno liječenja i popravke zuba. Kao jedan od razloga, navedeno je nepostojanje organizacijskih pretpostavki za stalni angažman specijaliste anesteziologije i reanimacije u okviru primarne zdravstvene zaštite i klinikama Stomatološkog fakulteta, a određeni broj pacijenata s posebnim potrebama ima indikaciju uvođenja u opću anesteziju kako bi se omogućio pristup oralnoj regiji.

Na sastanku je zaključeno da je, prije svega, neophodno obezbijediti cjeloviti pristup svim pacijentima s posebnim potrebama kroz obavezno otvaranje stomatološkog kartona pri timovima porodične medicine, kako bi se obezbijedio brz i efikasan protok pacijenata prema drugim specijalističkim službama i izbjeglo bespotrebno lutanje roditelja u zdravstvenim ustanovama.

Također je dogovoreno da će JU Dom zdravlja obezbijediti specijalistički tim za nastavak rada stomatološke ambulante u Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju „Vladimir Nazor“, gdje bi se pružali preventivni i edukativni tretmani u cilju pripreme djece za nastavak redovnih stomatoloških tretmana u drugim zdravstvenim ustanovama.

Specijalističko-konsultativna stomatološka zaštita obavlja se na klinikama Stomatološkog fakulteta kao redovna procedura uz prethodno pribavljenu zdravstvenu dokumentaciju.

Istaknuto je da Ministarstvo zdravstva KS obavlja završne konsultacije sa klinikama ovog fakulteta kako bi se osigurali neophodni kadrovi, odnosno anesteziolozi,  koji će biti na raspolaganju za stomatološke intervencije tokom 24 sata. Time će se riješiti problem osiguranja i dostupnosti svih stomatoloških usluga za pacijente sa posebnim potrebama.

Dobro je da se po prvi put na sistemski način pokušava riješiti problematika stomatološke zaštite djece s posebnim potrebama. Naša djeca su dovedena u situaciju da nema ko da im popravi zub, što je ključni problem. Današnji sastanak mi ulijeva nadu da će taj problem biti riješen, ali i ostali problemi sa kojima se mi roditelji suočavamo kada je u pitanju ovaj vid zdravstvene zaštite“, kazala je Ines Kavalec.

Kako je na sastanaku istaknuto, do konačnih rješenja i  osiguranja svih neophodnih stomatoloških usluga, sve urgentne inervencije za pacijente s posebnim potrebama i dalje će se vršiti na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju.

 

 

Vrsta aktuelnosti
Izdvojeno
Slika
RB
121535